Tak si teď pojďme konečně společně vysvětlit, jak má sed správně vypadat.

Začneme od jedné z nejčastějších chyb a to od polohy nohou. NOHY by měly být vždy celou plochou na zemi a umístěny pod kolenními klouby. Tento základní krok dává impuls mozku o napřímení celého těla. Tudíž pokud máme nohy překřížené, natažené pod pracovní deskou, či zastrčené pod sedákem, tento impuls se do mozku nedostane a už nemáme šanci na správné provedení sedu.

Ať už se jedná o POZICI KOTNÍKŮ či KOLEN neměli by být tyto klouby ve vzájemném kontaktu. Toho docílíme pomocí mírného rozkročení dolních končetin maximálně na šířku pánve. Sed se pro Vás hnedka stane více stabilnější a pohodlnější.

STEHNA by měla mít oporu v celé jejich délce, což jim zajistí dostatečná délka sedáku židle.

Při správném sedu by měli být KYČELNÍ KLOUBY o trochu výše než-li kolena, tudíž úhel mezi trupem a kyčelními klouby by měl být v rozmezí 95° – 120°.

Obr. č. 1: Jak správně sedět
Jak správně sedět?
Zdroj: Chair office

Častou chybou při sezení je také úplné vymizení přirozené bederní lordózy (tj. „prohnutí“) a naopak vzniku výrazné bederní kyfózy (tj. „vyhrbení“). PÁNEV by měla být v tzv. středním postavení. Jak docílíte tohoto postavení? Nejprve si vyzkoušejte maximální překlopení pánve vzad a poté vpřed. Párkrát si to zopakujte a poté najděte pozici mezi těmito dvěma extrémy = tj. střední postavení pánve při sezení. Na fotonávod a videonávod v angličtině se můžete podívat v našem předchozím článku o správném nastavení Mckenzie bederní role.  Pozice pánve následně výrazně ovlivňuje správné postavení trupu.

TRUP se snažíme držet zpříma, LOPATKY pocitově tahat do zadních kapes u kalhot (a ne k sobě, jak nás to často všude učí), RAMENA pocitově roztahovat do šířky, ale zároveň je mít uvolněná a spuštěná, co nejdále od uší.

KRČNÍ PÁTEŘ má být v napřímení, tak aby nedocházelo k tzv. „želvičkování“, což je předsunutí hlavy a brady vpřed. HLAVA by měla být v mírném vytažení a BRADA by měla být „přitažena ke krku“. Přitažena ke krku? Co to vlastně znamená? Jedná se o vytvoření dvojité brady avšak tak, že brada a čelo jsou v jedné rovině (tj. že se hlava nepředklání ani nezaklání). Správné postavení hlavy jsme již vysvětlovali ve článku o účinném a velmi jednoduchém cviku „Zásuvka„.

Při sedu při práci s počítačem by OČI měli být ve stejné výšce jako je výška vrchní hrany monitoru. Doporučujeme dát si pozor na umístění monitoru, tak aby, když se posadíte ke stolu, byl monitor přímo před Vámi a nemuseli jste se ani o milimetr otáčen na pravou či levou stranu.

Poslední dosud nezmíněnou částí těla při sezení jsou HORNÍ KONČETINY. Jak už bylo řečeno, RAMENA musí být zcela relaxována, tak aby se zbytečně nepřetěžovalo šíjové svalstvo. PŘEDLOKTÍ by měla s pažemi svírat úhel 90° a měla by být opřena o desku stolu či podpěrky u kancelářského křesla.

O správném nastavení všech segmentů těla už bylo řečeno dost. Ale na co bych ráda ještě upozornila, a co je často opomíjeno, je správné DÝCHÁNÍ. Důležité je zejména nedýchat pouze povrchně či nenadechovat se se souhybem ramen. O tom, co je to dýchání, jaké svaly při tom používáme a jak správně dýchat, budeme mluvit podrobněji v budoucích článcích.

Jsme si moc dobře vědomni toho, že v této ideální pozici při sezení nevydržíte celou dobu. Proto svým klientům doporučujeme, nastavit se do ideálního sedu pokaždé, když jim např. zazvoní telefon v práci. Samozřejmě to nemusí být zrovna telefonní hovor, při kterém si správně sednete. Můžete to být jakákoliv jiná aktivita, která se vyskytuje co nejčastěji v průběhu sezení a při které si uvědomíme: „Aha, už zase sedím špatně! Měl bych se narovnat.“ Uvědomění si nesprávné pozice, je hlavním krokem k tomu, abychom se naučili, jak zdravě sedět.

V příštím příspěvku Vám zveřejníme pěkné a celkem poučné animační video o tom, jak správně sedět.

Zdroj:
1. Klinické zkušenosti z praxe v oboru fyzioterapie (FyzioDomu)
2. https://www.chairoffice.co.uk/blog/deadly-desk-jobs-damaging-health/