Sezení na gymballu, overballu či jiné labilní ploše (např. čočce) ….

Obr. č. 1: Gymball
Gymball
Zdroj: willesdengreenosteopathy
Obr. č. 2: Overball
Overball
Zdroj: willesdengreenosteopathy
Obr. č.3: Balanční čočka
Balanční čočka
Zdroj: willesdengreenosteopathy

S často používaným sloganem „Vyměňte kancelářské židle za gymbally!“ úplně zas tak nesouhlasíme. Ano, můžete se 2-3x za den na chvilku (5-10 min) na tento gymnastický míč či jakoukoliv jinou labilní plochu posadit, tím se odreagovat a zacvičit si. Ale rozhodně to není na celodenní sezení v kanceláři.

Obr. č. 4: Sezení na gymballu v kanceláři
Sezení na gymball v kanceláři
Zdroj: Live strong

Sed na gymnastickém míči nazýváme také jako dynamický sed, při kterém se aktivují zejména svaly trupu a také hluboký stabilizační systém. Nejen proto se cvičení na labilních plochách stalo oblíbenou a užitečnou součastí jakéhokoliv cvičení.

Během sezení na míči však mizí opora zad pro relaxační fázi, a proto by měl být míč doporučován jen na krátkou dobu sedu (několik minut). Dlouhodobý sed na míči vede k trvalé aktivaci trupového svalstva a tím i jeho následné únavě.

Většina z nás nezvládne správně sedět ani 10 minut na stabilní ploše (židli) natož pak na labilní ploše (gymballu, overballu, čočce či nafukovacím polštářku). Proto doporučujeme dát všechny tyto pomůcky pryč ze židle, využívat je spíše při cvičení než-li sezení a zůstat u klasických stabilních kancelářských židlí, které Vám poskytnou kvalitní podporu ke správnému sezení.

Pokud se však přeci jen rozhodnete pro dlouhodobé sezení na gymballu, měli byste si uvědomit, že správný sed na míči je podmíněn výběrem správné velikosti gymballu. Tudíž je důležité vybrat si velikost gymnastického míče odpovídající Vaší výšce postavy.

Obr. č. 5: Sed na židli (stabilní ploše)
Sezení na židli
Zdroj: Rehabilitace – sport

Rozhodně však žádnou z těchto cvičebních pomůcek nevyhazujte, můžete je využívat při zacvičení si během pracovního dne.

V budoucích článcích Vám poradíme a ukážeme některé cviky na gymnastickém míči, které můžete dělat např. i v kanceláři a které jsou vhodné jako prevence bolestí zad z dlouhodobého sezení. Příští článek však bude konečně už o tom, jak doopravdy má správný sed vypadat.

Zdroj:
1. Klinické zkušenosti z praxe v oboru fyzioterapie (FyzioDomu)
2. http://www.livestrong.com/article/287638-pros-cons-of-sitting-on-a-stability-ball/
3. http://www.rehabilitace-sport.cz/podlozky-kliny-usece/171-dynair-sedaci-klin-togu-ruzne-varianty.html