V následujícím textu si povíme něco o tom, jaké typy jizev máme a na jejich proces hojení. V příštím článku poté naleznete informace o tom, jak pečovat o jizvu, ať už vznikla operací či úrazem, aby se zahojila co nejlépe s co nejmenšími následky.

Nejprve však pro vysvětlení, proč se fyzioterapeuté zabývají i jizvami. Pokud je jizva špatně zhojená, vzniknou v kůži, podkoží, fasciích či svalech srůsty, které nám negativně tahově ovlivňují i vzdálenější oblasti. Jako příklad můžeme uvést jizvu po operaci slepého střeva, která nám může zapříčinit do budoucna bolesti bederní páteře, podbřišku, břicha (zácpy, bolestivé menstruace…) atd… Jedná se však i o jizvy po TEP kyčelních kloubů, plastik vazů v kolenním kloubu, jizvy po jakýchkoliv artroskopiích či císařských řezech. I ty nejmenší jizvy mohou způsobit velké obtíže do budoucna.

Proces hojení a typy jizev

Jak bude nakonec jizva vypadat záleží na mnoha okolnostech. K vývoji dochází až 18 měsíců po vzniku, nicméně je prokázáno, že ačkoliv se čerstvé jizvy ovlivňují výrazně snadněji, je možné uvolnit i několik let staré jizvy. U každého člověka je schopnost hojení různá a také záleží na lokalizaci a druhu poranění.

Jizvy můžeme dle vzhledu rozdělit do několika kategorií:

  • hypertrofické (vystupující)

Vznikají v důsledků nadměrné tvorby nové kůže a vyznačují je hrubostí, tvrdostí a začervenáním, nezřídka svědí a bolí. Charakteristické pro ně je reliéf vyvýšený nad úroveň kůže v okolí.

Obr. č. 1: Hypertrofická jizvapéče o jizvuZdroj: 2.
  • keloidní (překračující ránu)

Tento typ jizvy přesahuje původní hranici zraněné tkáně, je hrubý a tvoří shluky jizvovité tkáně. Bývají tmavší než okolní tkáň.

Obr. č. 1: Hypertrofická jizvaJak se starat o jizvuZdroj: 3.
  • atrofické (promáčknuté)

V případě, že se přo hojení netvoří dostatek nového pojiva, tak jizva bývá pod úrovní kůže, typicky při akné.

  • strie

V případě rychlého roztažení kůže dojde k popraskání kůže, často během těhotenství. Vznik strií lze omezit hydratací pokožky.

Zdroj:
1. Klinické zkušenosti z praxe v oboru fyzioterapie (FyzioDomu)
2. http://altos-klinika.cz/laserova-korekce-jizev/
3. https://cs.medlicker.com/379-keloid-priciny-priznaky-diagnostika-a-lecba
4. Kolář, P.. Rehabilitace v klinické praxi. 1. vyd. Praha: Galén, c2009. xxxi, 713 s.: il., tab.; 29 cm. ISBN: 978-80-7262-657-1
5. hojeni-ran.cz