Jak se o jizvu starat

V rané fázi hojení je samozřejmě nezbytné udržovat ránu v čistotě, omývání čistou vodou se sníží riziko infekce. Tkáně se v první fázi hojí šest týdnů, v této lhůtě se nedoporučuje přetěžovat silovým cvičením, nicméně po odstranění stehů je nezbytné zažít s péčí o jizvu a to co nejdříve. Stejně tak byste se měli vyvarovat kontaktu se sluncem, protože to způsobí nežádoucí ztmavnutí jizvy.

Jizvu je nutné promašťovat. Pro tyto účely je velmi vhodné nesolené sádlo a na další péči lze využít třezalkový olej, jitrocelovou tinkturu nebo měsíčkovou mast. Při promašťování přistupte i k masáži okolí jizvy, aby se uvolnily hlubší vrstvy kůže a jizva.

Nejdříve se jizva připraví uchopováním mezi dvěma prsty a nadzvihováním. Pak lze začít tzv. „céčka“, kde se přiloží palec kolmo na jizvu, jemným tlakem se nahrne kožní řasa a dáváme čas k uvolnění. Dalším krokem by mělo být pružení jizvy, kdy bříšky prstů překryjeme jizvu a  jemným kmitáním v různých směrech ji uvolňujeme. Následující možností je tvoření „esíček“, kdy vytvoříme kožní řasu a uvolňujeme ji do protisměrných pohybů, přičemž jizva je mírně nadzvednutá.

Obr. č. 1: Péče o jizvu – „esíčka“péče o jizvuZdroj: http://massagebyjennifermn.com

Také se často můžete dočíst o doporučení pečovat o jizvu tlakovou masáží. Nejnovější výzkumy však prokazují, že tlaková masáž nemá na regeneraci jizvy tak velký vliv (skoro až nulový vliv) jak se vždy předpokládalo. V článcích je uveden negativní vliv ischemizace (nedokrvení) v oblasti jizvy během tlakové masáže.

A co my si myslíme o v poslední době velmi diskutované tlakové masáži jizvy? Rozhodně ji nepřeceňujeme a klientům spíše ukazujeme jiné techniky, jak o jizvu pečovat. Zároveň ji klientům ale nezakazujeme (pokud jim tuto techniku doporučil lékař či jiný fyzioterapeut), jelikož jsme toho názoru, že pokud dojde v dané oblasti ke krátkodové ischemii (nedokrvení) a následně tlak uvolníme, dané místo se prokrví mnohem více.

Jizvu nikdy neroztahujeme! Naopak se ji uvedenými technikami snažíme uvolňovat směrem „ke zkrácení jizvy“.

Mezi možnosti moderní léčby patří silipos, což je plátek z polymerního gelu s minerálním olejem, který se postupně vylučuje. Silipos se využívá v prevenci nebo přímo léčbě keloidních a hypertrofických jizev.

Nežádoucí vývoj

V případě, že se o jizvu nepečuje optimálním způsobem dochází ke slepení vrtev měkkého vaziva. Jizva se stane aktivní, přestane pružit a slepení omezí klouzání struktur jako jsou vazy, šlachy a svaly pod jizvou. To má vliv i na velmi vzdálené části těla, na napětí, citlivost a bolestivost.

Pokud jizva je kosmeticky nevyhovující, lze ji odstranit laserem, kdy se odebere přebytečná tkáň, případně upraví barevnost, peeling pomůže k zarovnání nerovností, při dermabrazi dojde k odstranění vrchní vrstvy frézou a poslední možností je excize, kdy se statá jizva vyřízne a opětovně sešije.

Zdroj:
1. Klinické zkušenosti z praxe v oboru fyzioterapie (FyzioDomu)
2. http://altos-klinika.cz/laserova-korekce-jizev/
3. https://cs.medlicker.com/379-keloid-priciny-priznaky-diagnostika-a-lecba
4. Kolář, P.. Rehabilitace v klinické praxi. 1. vyd. Praha: Galén, c2009. xxxi, 713 s.: il., tab.; 29 cm. ISBN: 978-80-7262-657-1
5. www.fyzioklinika.cz
6. hojeni-ran.cz
7. http://massagebyjennifermn.com