Jasmín nebo-li květina lásky, radosti a elegance má blahodárné účinky na lidský organismus.

Vzácný éterický jasmínový olej patří k nejluxusnějším olejům v naší nabídce a jeho cena odpovídá vynaloženému úsilí při sběru a jeho výrobě. Jasmín je nutno sbírat po setmění, jinak by ztratil až 20% své vůně a na jeden kilogram oleje je potřeba zhruba 8 milionů květů, které musejí být sesbírány ručně, aby se nepoškodily.

Obr. č. 1: Jasmín
Jasmín
Zdroj: Kulička

Silice jasmínu se získává z jeho květů metodou zvanou enfleurage, kdy se květy rozloží na vrstvu tuku či oleje a postupně jsou vyměňovány za čerstvé tak dlouho, dokud je tuk schopný absorbovat aroma. V případě jasmínu se může jednat až o tři týdny. Následně je tuk vyčištěn od zbytků rostlin a pomocí alkoholu je z něj extrahována vonná esence. Pouze takto získaná esence má pak terapeutické kvality.

Obr. č. 2: Jasmín
Jasmín
Zdroj: Magazín Biooo

Mezi jeho hlavní účinky patří pozitivní vliv na lidskou nervovou soustavu, uvolňuje napětí, neklid a úzkost a jeho vonná esence je často využívána při depresivních stavech. Dále pak pomáhá při bolestech hlavy a žaludku, napomáhá harmonizaci ženských orgánů a příznivě ovlivňuje dýchací systém. Éterický olej jasmínu působí také jako silné přírodní afrodisiakum.

Obr. č. 3: Vzácný éterický olej jasmínu – Yasminka
Olej jasmín
Zdroj: Yasminka

V kosmetikém průmyslu nachází jasmín využití u suché, dehydrované neb křehké pleti. Pomáhá hojení, desinfikuje a zabraňuje infekcím a je skvělým pomocníkem proti ekzémům.

 

Zdroj:
1. Klinické zkušenosti z praxe v oboru fyzioterapie (FyzioDomu)
2. http://magazin.biooo.cz/zdravi/esencialni-oleje/esencialni-olej-jasmin/
3. http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/vypestujte-si-na-zahrade-jasmin.html
4. http://www.kulicka.com/jasmin-kral-oleju-str-29-29.html